Domů > Reportáže > Tachovský pohár

Tachovský pohár

Myslíte, že existuje nějaká spojitost mezi křesťanstvím a sportem? Odpověď nám může dát dnešní reportáž, kterou jsem natočil na Tachovském poháru v sobotu 15. května. Vcházím do sportovní haly, kde právě probíhá turnaj. Hlavním pořadatelem je Pavel Beneš z Evangelické církve metodistické v Tachově.

Proč tento turnaj probíhá?

Letos to je už patnáctý ročník Tachovského poháru a hlavním důvodem turnaje je, že máme radost ze sportu a chceme si ho užívat společně.

Čím se turnaj od podobných akcí liší?

Asi by stálo za to zeptat se rozhodčího. Když se s ním bavíme my, tak vždycky říká, že se mu tady píská daleko líp než na ligových utkáních.

Čím to je?

Naše zápasy jsou podle něj mírnější a opravdu v duchu fair play.

Jedním z hráčů je Pavel Pacner. Proč jezdíte na Tachovský pohár?

Pro nás a naše mužstvo je Tachov pojem. Je to úžasná akce! Je to už víc než deset let, kdy kamarádka našeho spoluhráče objevila v časopise AD upoutávku na tento turnaj. Řekla: „Kluci, tam byste mohli jet!" Přihlásila nás, no a od té doby sem jezdíme. Někdy je těžké dát se vůbec dohromady, protože kluci mají rodiny, povinnosti, jsme rozjeti po republice. Ale vždycky se do Tachova moc těšíme. Je to pro nás úžasná akce.

Vy jste katolický kněz, hrajete fotbal i doma, tam, kde působíte?

Já působím v Mutěnicích u Hodonína na Slovácku, takže samozřejmě nehraju fotbal závodně, ale s chlapy nebo s ministranty, když je možnost, si rád zahraju - venku, nebo v zimě v tělocvičně.Je to docela zvláštní představa, jak pan farář hraje fotbal se svými farníky.Především to je úžasná možnost setkat se zase i s takovou skupinou lidí, která se do kostela mnohdy ani nepodívá. A hlavně mě na tom těší, že se při sportu vytváří takové neformální, obyčejné, chlapské, dobré společenství, dobré vztahy. Takže pro mě je to možnost být nějak víc s nimi. A baví mě to. Určitě jsem za každou takovou možnost rád.

(Oslovujeme náhodné hráče) Odkud jste na Tachovský pohár přijeli?

Hráč 1: Já jsem z Chebu, ale jsme složený tým, jsou tady kluci z Kraslic, z Prahy.A jak vnímáte turnaj?

Hráč 2: Na to, že to je křesťanské, mi to přijde dobře zorganizované, pěkná hala, profesionální rozhodčí, takže myslím, že to má vysokou úroveň.

Pan Václav Kašpar z „Plzeňského betonu" je na poháru po dvanácté. Proč sem vůbec jezdíte?

Já jsem sem začal jezdit jako malý kluk s týmem Gólostroje, což jsou kluci z Plzně, a až v posledních letech jsme se trhli, když jsme vytvořil svůj vlastní tým. Jezdím sem hrozně rád.

Pokud vím, tak do žádné církve nepatříte. Jak tedy na Vás působí, že to je křesťanská akce?

Mám k tomu kladný vztah. Ačkoli nejsem úplně věřící. Určitě je to tu příjemné místo, kam se člověk rád každý rok vrátí.

Závěrem ještě prozraďme, že vítězem patnáctého ročníku Tachovského poháru bylo mužstvo „Neřízená střela" z Kraslic.

Petr Vaďura
původně připraveno pro ČRo1