Recenze

Recenze knih, filmů nebo hudebních počinů.

Jiří Mrázek, Zjevení Janovo

Jiří Mrázek, Zjevení Janovo

Zjevení je nejtajemnější kniha Nového zákona, výkladů nemáme nikdy dost. Tak přivítejme další v řadě. Každý, kdo v poslední době studoval na Evangelické teologické fakultě v Praze, si jistě vybaví autora a jeho „ježíšovský" smysl pro humor. Zůstává mu věrný i v této knize.

Pozitivní výzva teologie uzdravování

Pozitivní výzva teologie uzdravování

Velká hodnota zážitku uzdravení pro duchovní život křesťana i pro jeho misijní působení je důvodem pro hledání teologie uzdravování, tedy obecného modelu Božího uzdravování, z něhož by bylo patrné, za jakých podmínek k uzdravení dochází a jaké jsou způsoby, jak toto uzdravení získat.

Deborah Norvilleová: Co dokáže úcta

 Deborah Norvilleová: Co dokáže úcta

Knihu Co dokáže úcta vydalo sice křesťanské nakladatelství, ale kromě poděkování autorky Bohu za to, že mohla knihu napsat, se v knize nic křesťanského neobjevuje. Téma úcty je zpracováváno čistě z psychologického pohledu. Ani to ale není nezajímavé. Zvlášť pro ty, které téma úcty zajímá. Nebo které zaujme autorčino tvrzení, že ten, kdo chce získat úctu druhých, ji musí sám prokazovat.

Time management jako duchovní úkol

Time management jako duchovní úkol

Publikací o time managementu, o organizaci času, práce či dne je dnes na trhu nespočetné množství. Je to trochu paradox. Na jedné straně člověka společnost, práce, okolnosti honí a nutí být stále výkonnější, aktivnější, rychlejší - na druhé straně pak musí mnoho lidí psát a mnoho lidí číst příručky, jak se z tohoto tlaku vymanit.

 

 

William Paul Young: Chatrč

William Paul Young: Chatrč

William Paul Young, Chatrč. Kde se tragédie střetává s věčností. Knižní klub, 2009.

Když Ježíš mluvil o Bohu, používal podobenství a metafory. Ostatně každá řeč o Bohu je metaforická nebo alespoň analogická. I když je Bůh uprostřed tohoto světa, není z tohoto světa. Kanadský teolog a spisovatel P. W. Young vytvořil svou knihou velmi pozoruhodné metaforické vyprávění, podobenství o Bohu v Trojici a člověku, který se táže na nejzákladnější otázky lidského života tváří v tvář Boží existenci nebo alespoň výpovědím o ní.

Kevin Leman: Do pátku bude vaše dítě jiné

Kevin Leman: Do pátku bude vaše dítě jiné

Zdá se, že v poslední době se s knihami Kevina Lemana roztrhl na českém křesťanském knižním trhu pytel. Nebo to je možná jen Návrat domů, který nás tak neomylně zásobuje knihami od tohoto „celosvětově známého psychologa"? V každém případě je tato zaplavující činnost záslužná, zvláště co se posledního Lemanova titulu týče. Název Do pátku bude vaše dítě jiné může sice leckterého čtenáře odradit tím, že na výchovu dětí přece neexistuje jeden návod a rozhodně ne takový, který by zabral za týden, nebo tím, že si ten pán o sobě nějak moc myslí, když si dovolí něco takového tvrdit, nebo tím, že autor zcela nepokrytě trvá na tom, že je jeho kniha návodem a že se jím mají řídit všichni rodiče, kteří se rozhodli dělat něco se svým neutěšeným výchovným stylem.

Knihy - doporučení (leden 2010)

Máma MasajůSchottová Hanna

Z oficiální anotace knihy lze snadno usoudit, že máme v ruce knihu o ženě, která jela do Afriky šířit osvětu. Jenže po přečtení pár stránek zjišťujeme, že je to jen část pravdy. Angelika Wohlenbergová, dcera německého luterského faráře, prožívá se svými sedmi sourozenci správné farářské dětství, nerada, ale přesto studuje, dělá si tajně řidičák na motorku a později i na náklaďák apřitom myslí na misii v Africe.

Philip Yancey: Nekončící milost

Yanceyho knihu by už každý fanoušek poznal i bez titulní stránky. I v předkládané knize zůstal spisovatel věrný svému charakteristickému stylu. Jako vždy své moudré vhledy a hluboké pochopení obsahu křesťanské víry předkládá bezprostředním, jednoduchým jazykem a smrští příběhů - ze života, filmu, literatury.

Dan Drápal lidský a vůdcovský

Při čtení knížek Dana Drápala, emeritního seniora Církve Křesťanská společenství, nazvaných „Jak to všechno začalo"„Léta růstu" (vydalo Křesťanské společenství Praha roku 2008, resp. 2009) se mi opakovaně vybavoval pocit z jednoho z těch několika málo momentů, kdy jsme se s autorem setkali.

21 gramů

K mým oblíbeným filmovým režisérům patří Mexičan Alejandro Gonzáles Iňárritu, autor filmů Amores perros a Babel. Nedávno jsem viděl jeho další film 21 gramů. Položil mi otázky, na které stále musím myslet.