Domů > Úvodníky > Práce

Práce

Psát v době dovolených o práci je skoro provokace, protože o dovolené si přece chceme od práce odpočinout a ne na ni myslet. Jenže dovolená nemusí být jen totálním zapomenutím. Může být také časem, kdy reflektujeme to, jakým způsobem naplňujeme svůj pracovní čas, jak ho zvládáme, jaké postavení práci ve svém životě dáváme. Zdali ji děláme proto, že potřebujeme peníze a není jiného zbytí, nebo proto, že nás baví, že v ní vidíme smysl a je nejen zaměstnáním, ale také službou druhým a potažmo Bohu.

Stejně tak můžeme přemýšlet, co dělat lépe nebo jinak a vůbec se na ty své aktivity, ať už v zaměstnání, v rodině nebo třeba v církvi, podívat s odstupem a nadhledem.

Samozřejmě že čas dovolených je časem, kdy můžeme a máme nabírat síly, abychom se pak mohli vznášet jako orlové, ale přitom se můžeme na ten svůj každodenní život také trochu, možná jen v myšlenkách nebo třeba v modlitbách, připravit. Aby se nám v těch činnostech a aktivitách dařilo stále lépe. Nemyslím teď na kariéru. Ale na to, s jakým postojem do své práce vstupujeme, zdali nás těší nebo se v ní trápíme. A pokud se trápíme, zdali se nedá najít nějaký způsob, jak to změnit. Přece jen prací trávíme mnoho času, a já si nemyslím, že se Bohu zamlouvá, když  je pro nás jen časem, který musíme přetrpět, než zase budeme moct dělat něco svého. Stejně tak si nemyslím, že ho těší, když práci věnujeme příliš času nebo neustále vymýšlíme, jak ji dělat lépe.

Anna Lauková

Příbuzné články