Domů > Zprávy > Dobrý trh na Panenskej

Dobrý trh na Panenskej

Dobrý trh na Panenskej je akcia pre obyvateľov Bratislavy, ktorá má za cieľ zbližovať ľudí. Zároveň je to aj akcia, kde firmy a organizácie sídliace na danej ulici (pretože sa podobné trhy organizujú aj na iných bodoch v meste) majú možnosť prezentovať sa a osloviť svoje okolie. Keďže organizátori sú veľmi otvorení a ochotní dať priestor naozaj všetkým, spočiatku sme váhali či sa zúčastniť.

Nakoniec však naše staršovstvo po modlitbách oslovilo organizátorov akcie a rozhodli sme sa im ponúknuť detský program. Prvý krát to bolo v septembri minulého roka. Počasie nám prialo a tak sme mohli využiť náš dvor, ktorý je na Panenskej ulici takmer raritou – oázou uprostred mesta.

Ohlasy na náš program, ktorý zahŕňal bábky, biblický príbeh, piesne, tance, padákové hry a absolútny trhák skákací hrad, boli veľmi pozitívne. Pri najbližších trhoch nás vďaka nim už oslovili samotní organizátori, dokonca rozšírili priestorový plán trhov tak, aby sme neboli na okraji akcie, ale uprostred nej. V tomto bode sa musíme priznať, že marcový, predveľkonočný dátum programu nám veľmi nevyhovoval. Náš zbor práve prechádzal ťažkým obdobím, váhali sme či zvládneme pred sviatkami, s limitovanými zdrojmi pripraviť program pre toľko stovák ľudí. Pozerali sme sa iba na naše obmedzené sily, Pán však videl aj „čosi viac“. Príležitosť bola priveľká na to, aby sme ju prepásli – hlásať evanjelium pred najvýznamnejším sviatkom kresťanov.

Organizátori už poznali náš potenciál a nášmu váhaniu trochu pomohli, a tak v mrazivý deň 23. marca sa naša modlitebňa naplnila deťmi i dospelými. Zima nás zahnala dovnútra, kde vďaka nedávnej rekonštrukcii modlitebne sme mohli vytvoriť multifunkčný priestor: na pódiu prebiehali lekcie, bábky, piesne o milujúcom Bohu, v druhej polovici modlitebne boli dielničky pre deti, kde si mohli všeličo vyrobiť s veľkonočnou tematikou. Keďže sme vedeli, že rodičia strávia nejaký čas s nami, kým budú čakať na svoje ratolesti, v malej sále sme im pripravili „kaviareň“, kde si mohli okrem nápojov zakúpiť aj duchovnú literatúru, zobrať si letáky a porozprávať sa s niektorými členmi zboru.


Nebolo možné spočítať, koľko návštevníkov sme za tú sobotu mali, ako ani rozhovory, slová povzbudenia a vysvetľovanie, kto sme a čo je našim poslaním. Všetci sme si však uvedomili nekonečnú Božiu milosť. Odpovedal na naše modlitby a otvoril nám dvere zvestovania na sekulárnej komunitnej akcii, aby sme otvorene hlásali dobrú správu o milujúcom Bohu, ktorý nám v Kristovej obeti umožnil nový život. Naučili sme sa dôležitú lekciu o vykročení vo viere, keď ide o Božie dielo.


Vďaka Bohu za každé zasiate semienko v deťoch i dospelých. Vďaka patrí aj všetkým tým, ktorý sa do nášho tímu pridali, alebo nás modlitebne podporovali. Dobré trhy nás zviditeľnili a umožnili nám ukázať ľuďom, že cirkev je miestom lásky, prijatia a radosti. V ten deň sme mali aj rekordnú návštevnosť našej webovej stránky a veríme, že jesenné Dobré trhy posunú misijný zámer našej účasti na nich zase o kus ďalej.

Gabriella Kopas