Domů > Aktuality > Angličtina je skvělý most k mladým lidem

Angličtina je skvělý most k mladým lidem

V letošním roce se bude Křesťanská akademie mladých (KAM, www.kam.cz) již pošestnácté podílet na organizování letních English campů. Něco málo o jejich vzniku, o jejich minulosti i přítomnosti nám prozradil David Rajca, koordinátor English campů.

Kdo organizuje English campy? Jsou to samy sbory a mládeže nebo je to KAM?
Organizátorem English campu je sbor / mládež / nezisková organizace u sboru. KAM je servisní organizace. Myšlenka na počátku byla vždy pomáhat církvím.

Co přesně znamená, že je KAM servisní organizací?
Sháníme a poskytujeme týmy z USA, školíme je, připravíme téma, večerní vyučování, materiály pro výuku angličtiny, logo, tiskneme campbooky, trička, poskytujeme materiály, pomáháme se sháněním hotelu, s programem, pomáháme mládežím přes rok, trénujeme české mládeže, navštěvujeme v případě potřeby, staráme se o Američany, když tady jsou. Za to máme na sbory svoje požadavky, mimo jiné tříletý závazek, musí splňovat některá naše kritéria.

English campy začaly fungovat v devadesátých letech minulého století. Pokud se nemýlím, započal tuto iniciativu Dave Patty.
Ne úplně, první byl David Novák v Praze. Dave začal English campy ve velkém, a to v Havířově, pak přišli další misionáři a začali spolupráci s dalšími mládežemi.

Konal se v prvním roce jeden English camp nebo jich bylo víc?
Jeden. Bylo to s CB Havířov, kde tenkrát Dave působil. Bylo to v roce 1994.

Jaký je záměr English campů?
Hlavní záměr je zasáhnout mladou generaci evangeliem a angličtina je skvělý most k mladým lidem v ČR.

V loňském roce jste se podíleli na 24 campech, mnohé další sbory tento nápad převzaly a EC organizují podle svého. Čím to, že skoro po 20 letech má tato myšlenka stále tak dobrý ohlas?
Protože všichni potřebují znát cizí jazyky a hlavně angličtinu. Snažíme se to dělat kvalitně a určujeme určitý standard, na který jsou lidé zvyklí. Prostě se naučí líp komunikovat v angličtině na kempu s rodilými mluvčími než ve škole.

Campy, které (spolu)organizujete, jsou každý jiný, přesto předpokládám, že mají nějaké společné základní důrazy. Jaké?
Nejsou moc jiné. Jsou dost stejné, pouze místo a lidé jsou jiné. Programy, večerní slovo, písně, hry, ranní programy, angličtina – to všechno je stejné.

Je nějak omezen věk účastníků EC nebo se ho může zúčastnit každý?
Kempy jsou pro středoškoláky. Jezdí i VŠ studenti, ale víc jako pomocníci. Začínáme také zvát studenty devátých tříd. Věková skupina, na kterou míříme, je 15 – 20 let.

Jsou English campy spíše misijní nebo kontaktní záležitostí?
Obojí. Je tam jasně zvěstováno evangelium s výzvou, ale nakonec to stejně stojí na vztazích. Za týden jde vybudovat dobré vztahy.

Máte představu, kolik lidí se ročně EC zúčastní, kolik z nich je nevěřících a jakou „návratnost“ EC mají (tzn. jestli se účastníci setkávají s evangeliem a nechávají se jím proměnit)?
Ročně se zúčastňuje necelých 1200 lidí. Víme, že z mládeží je kolem 500 studentů, zbytek jsou nevěřící i nějak věřící. Každý rok se obrátí přímo na EC pár desítek lidí, ale tento údaj pro nás není až tak důležitý. Spíš sledujeme, kolik lidí se obrátilo po EC. Tato obrácení jsou většinou trvalá. Ovoce je, není tak velké, jak bychom chtěli a toužili, ale díky Bohu za ty desítky nových věřících. Samozřejmě pečlivě sledujeme efektivitu, ale to je na delší povídání.